Plavuník zploštělý (Diphasiastrum complanatum)

Plavuník zploštělý - Foto č. 3893


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyHorské rostlinyLesní rostliny


Krušné hory
30.Září 2006


Plavuník zploštělý:

Vytrvalá bylina s plazivými kořenujícími lodyhami, často v podobě mělce uložených oddenků, ze kterých vyrůstají vzpřímené, keříčkovitě větvené větve se čtyřmi řadami šupinovitých listů. Větve s listy jsou zřetelně zploštělé, na pohled připomínají větvičky zeravu (túje). Na konci některých větví vyrůstají řídce olistěné stopky zakončené dvěma až čtyřmi výtrusnicovými klasy; dorůstají do výšky max. 20 cm. Výtrusy dozrávají od července do září. Roste obvykle na kyselých půdách v řídkých jehličnatých lesích a na vřesovištích podhorského a horského stupně; stejně jako ostatní plavuně žije v mykorhize – těsné symbióze kořenů s houbami, které jsou citlivé na znečištění, proto její výskyt indikuje čisté životní prostředí. Zvláště chráněný druh – ohrožený.


Plavuník zploštělý - Fotografie (2):
(Diphasiastrum complanatum)
Foto č. 3895
(Diphasiastrum complanatum)
Foto č. 3894

Plavuník zploštělý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.