Pipla osmahlá (Nonea pulla)

Pipla osmahlá - Foto č. 8574


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyStepní rostliny


čeleď: Brutnákovité

Kadaň
8.Květen 2008


Pipla osmahlá:

Jednoletá až vytrvalá bylina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae), celá hustě měkce žláznatě chlupatá, vysoká 15-30(-50) cm; lodyha přímá nebo na bázi vystoupavá, v horní části větvená; listy kopinaté, přízemní řapíkaté, lodyžní přisedlé; květy ve vijanech, kalich zvonkovitý, za plodu se nafukující, koruna úzce nálevkovitá, obvykle tmavě hnědě purpurová – nejtmavější z našich kvetoucích rostlin, vzácně světle žlutá až smetanově bílá; plody jsou tvrdky. Kvete od dubna do srpna. Roste na suchých slunných travnatých nebo křovinatých stráních na neutrálním až bazickém podloží, často na vápenci, druhotně i na okrajích cest a polí či železničních náspech; u nás pouze v nížinách a pahorkatinách nejteplejších oblastí státu – ve středních a severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě, kde je poměrně hojná, mimo tyto oblasti ji však nalezneme jen výjimečně. V červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost (C4), mezi zvláště chráněné druhy však nepatří.


Pipla osmahlá - Fotografie (7):
(Nonea pulla)
Foto č. 8581
(Nonea pulla)
Foto č. 8580
(Nonea pulla)
Foto č. 8579
(Nonea pulla)
Foto č. 8578
(Nonea pulla)
Foto č. 8577
(Nonea pulla)
Foto č. 8576
(Nonea pulla)
Foto č. 8575

Pipla osmahlá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.