Pětiprstka žežulník pravá (Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)

Pětiprstka žežulník pravá - Foto č. 6148


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyChráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLuční rostliny


čeleď: Vstavačovité

Krušné hory, Kovářská
26.Červenec 2007


Pětiprstka žežulník pravá:

Vytrvalá bylina z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae) vysoká 20-50 cm. Z prstovitě členěné hlízy vyrůstá jediná přímá lodyha, nepříliš hustě olistěná; listy jsou v dolní části lodyhy nahloučené, úzce kopinaté, dlouhé, v horní části lodyhy jsou řídké, krátké, šupinovité. Květenství je dlouhý, úzce válcovitý, poměrně hustokvětý hrozen (průměrně 4 květy na 1 cm délky hroznu; příbuzná, mnohem vzácnější pětiprstka hustokvětá má ale na 1 cm 5 i více květů); květy růžové až světle nachové, příjemně sladce vonící, s tenkou zahnutou ostruhou asi 2x delší než semeník; plod je tobolka. Kvete od června do srpna. Roste na středně vlhkých loukách a pastvinách od pahorkatiny do hor; u nás roztroušeně až vzácně v celém území. Prášek z jejích sušených hlíz (stejně jako z hlíz jiných vstavačovitých rostlin), takzvaný salep, lze použít jako energeticky bohatý doplněk stravy, nejčastěji v podobě horkého hustého nápoje; pro vysoký obsah minerálů a vitamínů může sloužit k posílení imunity, někdy je považován i za afrodisiakum. Zvláště chráněný druh – ohrožený.


Pětiprstka žežulník pravá - Fotografie (6):
(Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
Foto č. 6154
(Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
Foto č. 6153
(Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
Foto č. 6152
(Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
Foto č. 6151
(Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
Foto č. 6150
(Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
Foto č. 6149

Pětiprstka žežulník pravá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.