penízovka kořenující (Xerula radicata)

penízovka kořenující - Foto č. 12060


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Prodašice, okr. Mladá Boleslav, CZ
26.Červenec 2009


penízovka kořenující:

Penízovka kořenující patří k zajímavým houbám rostoucím i v období kdy jiné druhy hub příliš nerostou, což je dáno tím, že čerpá vláhu ze dřeva. Vyrůstá ze starých pařezů dubů, buků, habrů a některých jiných listnáčů.

Stručný popis: Nejcharakterističtějším znakem této penízovky je její dlouhý, kořenující třeň protažený v dlouhý kořen, který dosahuje ve výjimečných případech až 50 cm! Klobouk bývá často slizký a charakteristicky zvrásněný, lupeny jsou poměrně řídké, tlusté a bělavě krémové. Zaměnit bychom ji mohli snad jen za penízovku dlouhonohou, jež se liší jemně chlupatým kloboukem i třeněm.
Jedná se o jedlou houbu, přičemž ke konzumaci se používají pouze klobouky, které jsou bohužel dosti často červivé. Patří k několika prospěšným druhům hub, které se vyznačují protirakovinnými účinky.

V některých atlasech ji můžeme nalézt pod jmény slizečka kořenující nebo slizečka ocasatá.


penízovka kořenující - Fotografie (1):
(Xerula radicata)
Foto č. 6065  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.