Penízek modravý (Thlaspi caerulescens)

Penízek modravý - Foto č. 7864


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Brukvovité

Kadaň
30.Březen 2008


Penízek modravý:

Dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) vysoká na začátku kvetení 5-10, za plodu 20-30 cm. Přízemní listová růžice zůstává zachována i za plodu, je tvořena řapíkatými eliptičnými listy; z jejího středu vyrůstá jedna nebo častěji více lodyh (jedna z nich bývá hlavní, zřetelně vyšší než ostatní) s listy přisedlými, ouškatě objímavými, často nasivělými; květy jsou v jednoduchých hroznech, které se za plodu prodlužují, kvetoucí část je výrazně zkrácená a tvoří na vrcholu lodyhy až jakousi hlávku, která je po obvodu tvořeném plně rozvitými květy bílá, zatímco střed tvořený poupaty je světle modrofialový; namodralý nádech jinak bílým květům dodávají prašníky, které na rozdíl od všech ostatních našich penízků po vypylení mění barvu do tmavě modrofialova; plody jsou klínovitě obsrdčité šešulky. Kvete od přelomu března a dubna do května. Roste na loukách a pastvinách, ve světlých lesích a travnatých říčních aluviích, poměrně častý je i podle cest, v silničních příkopech i na železničních náspech, podle kterých se i šíří; u nás se vyskytuje nerovnoměrně, častější je v horských a podhorských oblastech severozápadních a středních Čech a severovýchodní Moravy a v říčních údolích jižních a středních Čech a jihozápadní Moravy, ostrůvkovitě i jinde, úplně chybí v nejteplejších oblastech Moravy a dosti paradoxně i na Šumavě a okolních pohořích.


Penízek modravý - Fotografie (3):
(Thlaspi caerulescens)
Foto č. 7867
(Thlaspi caerulescens)
Foto č. 7866
(Thlaspi caerulescens)
Foto č. 7865

Penízek modravý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.