Pelyněk ladní (Artemisia campestris)

Pelyněk ladní - Foto č. 6385


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyPískomilné rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň, Nechranice
23.Červenec 2007


Pelyněk ladní:

Vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s dřevnatějící kořenovou hlavou, ze které vyrůstají krátké olistěné přezimující výběžky a vystoupavé lodyhy dlouhé 20-80 cm, často hnědočerveně naběhlé, v horní části krátce větvené; listy jsou dělené na niťovité, prostorově rozložené úkrojky, v mládí jsou hedvábnitě chlupaté, později olysávající (rostliny na listech i lodyze trvale hedvábnitě chlupaté, rostoucí na nejteplejších a nejsušších stanovištích, bývají někdy hodnoceny jako poddruh – subsp. lednicensis). Drobné úbory jsou uspořádány v krátkých jednostranných hroznech, skládajících latovité květenství; zákrovní listeny jsou zelené nebo načervenalé, suchomázdřitě lemované, lysé nebo jen roztroušeně chlupaté; květy pouze trubkovité, velmi drobné, z úborů téměř nevyčnívající, takže lze jen obtížně pozorovat, že jsou žluté nebo načervenalé a jednopohlavné (oba typy v jednom úboru); plody jsou nažky bez chmýru. Kvete od července do října. Roste na stepních stráních, skálách, písčinách, někdy i na železničních náspech, na půdách s různou půdní reakcí, ale vždy skeletnatých, vysýchavých, s nízkým obsahem dusíku; u nás v nížinách a pahorkatinách teplejších ohlastí Čech, zejména středních a severních, a na jižní Moravě. Jako jiné pelyňky má léčivé účinky, použít lze proti žaludečním nebo očním potížím, může však také vyvolat potrat.


Pelyněk ladní - Fotografie (3):
(Artemisia campestris)
Foto č. 6409
(Artemisia campestris)
Foto č. 6387
(Artemisia campestris)
Foto č. 6386

Pelyněk ladní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.