Pcháč zelinný (Cirsium oleraceum)

Pcháč zelinný - Foto č. 6183


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostlinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Krušné hory, Kovářská
26.Červenec 2007


Pcháč zelinný:

Statná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 50-150 cm. Lodyha přímá, nevětvená nebo jen v horní části chudě vzpřímeně větvená, olistěná zpravidla jen v dolní polovině; listy velké, bylinné, na okraji vykrajované a měkce osténkaté, velice variabilního tvaru, od celistvých až po peřenosečné, přízemní krátce řapíkaté, lodyžní přisedlé až objímavé; úbory nahloučené na konci lodyhy a větví a – což tento druh na první pohled odlišuje od ostatních našich pcháčů – zčásti obalené toulcovitým listenem (tento znak se v menším měřítku přenáší i na křížence), menší listeny jsou i pod každým úborem; všechny květy v úboru trubkovité, nepaprskující, smetanově bílé až žluto- či zelenobílé; plod je nažka s péřitě větveným chmýrem narezlé barvy. Kvete od června do září. Roste na vlhkých loukách a prameništích, březích vod, v pobřežních olšinách, v příkopech a na vlhkých pasekách; preferuje slunná až polostinná stanoviště a živinami bohaté půdy; u nás roztroušeně až hojně od nížin do hor, nejvíce ve středních polohách, vzácnější je pouze na jižní Moravě. Velmi ochotně se kříží s většinou ostatních druhů pcháčů.


Pcháč zelinný - Fotografie (3):
(Cirsium oleraceum)
Foto č. 6186
(Cirsium oleraceum)
Foto č. 6185
(Cirsium oleraceum)
Foto č. 6184

Pcháč zelinný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.