Pcháč oset (Cirsium arvense)

Pcháč oset - Foto č. 5654


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
24.Červen 2007


Pcháč oset:

Vytrvalá, 60-120 cm vysoká dvoudomá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) s přímou, nahoře chocholičnatě větvenou lodyhou. Listy tuhé, kožovité, tvarově velmi variabilní – od celokrajných, plochých, s okrajem brvitým, až po výrazně zpeřeně dělené, s okrajem silně zkadeřeným a ostnitým, obvykle nesbíhavé; na kamenitých vysýchavých stanovištích se však mohou vyskytnout rostliny s listy sbíhavými až k předchozímu listu, takže lodyhy jsou kadeřavě ostnitě křídlaté. Květenství – úbory obsahující pouze trubkovité květy růžovofialové barvy – vyrůstají na koncích větví zpravidla jednotlivě; kvetou od června do září. Plody jsou nažky s péřitě větveným chmýrem (rozlišovací znak od bodláků, které mají chmýr nevětvený). Roste na polích, úhorech, rumištích, podle komunikací, na pasekách a pastvinách; u nás je na celém území hojný. Je to velmi obtížný plevel, množí se intenzivně jak nažkami, které doletí až 3 km a uchovávají si klíčivost až 20 let, tak vegetativně pupeny tvořenými na kořenech v hloubkách i pod úrovní orby, kterou se tedy nedá vyhubit. Léčivka užívaná nejčastěji zevně při artróze, revmatismu a plísňových onemocněních kůže.


Pcháč oset - Fotografie (3):
(Cirsium arvense)
Foto č. 1131
(Cirsium arvense)
Foto č. 5656
(Cirsium arvense)
Foto č. 5655

Pcháč oset - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.