pavučinec hnědofialový (Cortinarius rufo-olivaceus)

pavučinec hnědofialový - Foto č. 15772


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houbyPodezřelé houby


Córdoba Assuan, ES
2.Prosinec 2010


pavučinec hnědofialový:

Pavučinec hnědofialový roste nehojně až vzácně v listnatých lesích, především pod buky a habry. Objevuje se jednotlivě nebo v menších skupinách a nalézt jej můžeme od srpna do října.
Stručný popis: Klobouk dorůstá zhruba do 10 cm, bývá vyklenutý, později až plochý, slizký, vínově až purpurově červený, červenooranžový nebo hnědooranžový, na okraji fialový. Třeň je válcovitý, nafialovělý, purpurově vláknitý, nížeji vínově hnědý, s bělavými až světle fialovými zbytky véla, na vrcholu jej zdobí fialový proužek a na bázi je opatřený velkou ohraničenou hlízou. Lupeny jsou zpočátku žlutavé, žlutozelené až zelené, následně rezavé až skořicově hnědé, se zoubkatým ostřím.

Možnost záměny: Fialový proužek na vrcholu třeně pod kloboukem a celkové vzezření jej poměrně dobře odlišuje od ostatních druhů.

Využití: Pavučinec hnědoolivový je sice jedlý, ale tyto houby se všeobecně ke konzumaci nedoporučují. Rod pavučinců představuje nejobsáhlejší skupinu málo probádaných hub, se kterými není radno si příliš zahrávat. Popsáno jich bylo prozatím zhruba tisíc, avšak informace k nim jsou často nedostatečné a navíc se mnohdy liší.pavučinec hnědofialový - Fotografie (1):
(Cortinarius rufo-olivaceus)
Foto č. 15773  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.