Pampeliška slezská (Taraxacum parnassicum)

Pampeliška slezská - Foto č. 6632


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLuční rostlinyRumištní rostlinySkalní rostlinyStepní rostliny


České středohoří
21.Květen 2005


Pampeliška slezská:

Rod smetanka – současní botanici dávají přednost jménu pampeliška – u nás obsahuje několik set drobných druhů, které od sebe dokáže rozlišit pouze specialista. I nespecializovaný botanik by však mohl dokázat zařadit nalezenou pampelišku do sekce, tj. skupiny druhů se společnými výraznějšími znaky. Nejběžnější sekcí je sekce Ruderalia, na kterou se vztahuje souborný název smetanka lékařská. Zástupci jiných sekcí jsou u nás vzácnější a zpravidla se vyskytují pouze na určitých stanovištích.
Pampeliška slezská, kterou máte před sebou, je snad nejběžnějším naším zástupcem sekce Erythrosperma, tedy červenoplodých pampelišek. Charakteristickými znaky této sekce jsou zpravidla červená barva plodů a především drobný hrbolek pod špičkou zákrovních listenů (dobře pozorovatelný na snímku s detailem úboru z boku). Pampeliška slezská je oproti pampeliškám ze sekce Ruderalia výrazně drobnější, plody má karmínově červené a listy s dosti pravidelnými trojúhelníkovitými úkrojky. Kvete v dubnu a květnu. Roste zpravidla ve výslunných trávnících, na slunných skalnatých či křovinatých svazích, často na cestách, neboť jí nevadí sešlap; u nás roztroušeně v teplejších oblastech státu, výjimečně i v oblastech chladných (např. na vrchu Mědník v Krušných horách ve výšce 910 m n.m.).


Pampeliška slezská - Fotografie (2):
(Taraxacum parnassicum)
Foto č. 6634
(Taraxacum parnassicum)
Foto č. 6633

Pampeliška slezská - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.