Ožanka hroznatá (Teucrium botrys)

Ožanka hroznatá - Foto č. 6783


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinySkalní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Hluchavkovité

České středohoří, vrch Kamýk
3.Červenec 2007


Ožanka hroznatá:

Jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), celá hustě žláznatě chlupatá, vysoká 10-30 cm; lodyha přímá, obvykle již v dolní části větvená; listy vstřícné, 2x hluboce zpeřeně dělené na čárkovité úkrojky; růžově fialové květy v chudých lichopřeslenech v paždí listů nejméně v celé horní polovině lodyhy, pyskaté, s horním pyskem zdánlivě chybějícím, tyčinky a čnělka daleko vyčnívají z korunní trubky; plody jsou tvrdky na dně neopadavého kalichu, který je na bázi jednostranně nafouklý, což je pro tento druh charakteristickým a nezaměnitelným znakem (rostlina je vůbec snadno určitelná – z našich hluchavkovitých chybí horní pysk pouze ožankám a zběhovcům, a nikdo z nich nemá takto dělené listy). Kvete od července do září. Roste na suchých slunných kamenitých stráních, náspech, někdy i jako plevel na vinicích; v Čechách roztroušeně až vzácně v teplých oblastech, nejčastěji v Českém krasu a Českém středohoří, na Moravě velmi vzácně jen v nejjižnější části. Jako všechny ožanky i tato má léčivé účinky, pro svou vzácnost ale nemá praktický význam; mezi zvláště chráněné druhy však nepatří.


Ožanka hroznatá - Fotografie (3):
(Teucrium botrys)
Foto č. 6786
(Teucrium botrys)
Foto č. 6785
(Teucrium botrys)
Foto č. 6784

Ožanka hroznatá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.