Oves hluchý (Avena fatua)

Oves hluchý - Foto č. 9128


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Lipnicovité

Kadaň
26.Červenec 2008


Oves hluchý:

Jednoletá statná bylina z čeledi lipnicovitých čili trav (Poaceae) tvořící řídké trsy, vysoká 60-150 cm; lodyha je přímá, dutá, kolénkatá (tzv. stéblo), listy drsné, bez oušek, jazýček 3-6 mm dlouhý, zaoblený, později obvykle dřípený; květenství je široce rozkladitá, až 40 cm dlouhá všesměrná lata klásků, které jsou obvykle trojkvěté, za plodu rozpadavé, s plevami 7-9žilnými, pluchy bezžilné, špičatě dvouzubé, se silnou osinou, která vyrůstá z boku, za plodu je kolénkatě zalomená a její spodní část je spirálovitě zkroucená; dolní část pluchy je dlouze světle žlutohnědě chlupatá, což je znak, podle kterého lze oves hluchý na první pohled odlišit od ovsa setého, který je zde zcela lysý – záměna by hrozila pouze s jihoevropským, k nám vzácně zavlékaným ovsem jalovým, který má ale latu jednostrannou. Plod je obilka, která obvykle klíčí až zjara příštího roku, může však v půdě přetrvávat i více než 8 let; na jedné rostlině jich dozrává 50-1000. Kvete od června do srpna. Roste jako plevel na polích, kde je obvykle vidět už z dálky, neboť při své výšce většinu u nás pěstovaných plodin výrazně přečnívá – nejčastěji v obilninách (zejména jařinách), ale také v luštěninách a okopaninách, vzácněji roste i na ruderálních stanovištích. Původem je z jižní Evropy, severní Afriky a Asie, zavlečen byl do celého zbytku světa; u nás je jeho výskyt doložen již od doby bronzové, vyskytuje se roztroušeně až hojně od nížin do podhůří na celém území státu, zejména na těžkých půdách v nižších oblastech. Patří mezi velmi nebezpečné plevele, neboť má vysokou konkurenceschopnost a jeho masový výskyt tak silně snižuje výnosy. Je to slabší léčivka s uklidňujícími, změkčujícími a močopudnými účinky.


Oves hluchý - Fotografie (3):
(Avena fatua)
Foto č. 9131
(Avena fatua)
Foto č. 9130
(Avena fatua)
Foto č. 9129

Oves hluchý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.