Ostružiník moruška (Rubus chamaemorus)

Ostružiník moruška - Foto č. 10429


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé rostlinyLéčivé rostlinyBylinyHorské rostliny


čeleď: Růžovité

Norsko, Rjukan
6.Červen 2008


Ostružiník moruška:

Kdo si pod pojmem ostružiník představí pouze nízký keř s dlouhými šlahounovitými větvemi a černými plody, bude překvapen, neboť ostružiník moruška je jen 5-25 cm vysoká vytrvalá bylina zcela bez trnů, s jednotlivými přímými nevětvenými lodyhami vyrůstajícími z dlouhého větveného oddenku; lodyha nese jen 1-3 jednoduché, dlanitě laločnaté listy připomínající listy kontryhelu, a je zakončena jediným poměrně velkým bílým květem. Květy jsou jednopohlavné, moruška je dvoudomý druh; ze samičích květů se vyvíjí kulovité souplodí tvořené malým počtem poměrně velkých peckoviček, za zralosti žlutooranžové, objímané vzpřímenými kališními lístky. Kvete v červnu. Moruška je typický severský druh, roste v subarktickém pásu celé severní polokoule na rašeliništích, v porostech tundrových keříků nebo ve světlých lesích, vždy ve vlhku a na kyselém podloží; u nás jen na několika rašeliništích nebo zrašelinělých kosodřevinách na hřebenu Krkonoš jako glaciální relikt - je to jedna z nejjižněji položených lokalit v celé Evropě, od oblastí souvislého výskytu vzdálená asi 600 km. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi druhy kriticky ohrožené (C1), zákonem je chráněn v kategorii druhů silně ohrožených. Na severu, kde je místy hojný, představují jeho plody příjemně nakyslé chuti cenný zdroj vitamínu C, vyrábějí se z něj kompoty, marmelády i alkoholické nápoje, ovšem pozor – nevím jak jinde, ale v Norsku si je pro vlastní konzumaci může nasbírat každý, pro komerční účely je však sběr povolen pouze Laponcům! Pro Finsko je tak typický, že se dostal až na jejich dvoueurové mince.


Ostružiník moruška - Fotografie (3):
(Rubus chamaemorus)
Foto č. 10431
(Rubus chamaemorus)
Foto č. 10430
(Rubus chamaemorus)
Foto č. 10381

Ostružiník moruška - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.