Osladič obecný (Polypodium vulgare)

Osladič obecný - Foto č. 3943


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLesní rostlinySkalní rostliny


České středohoří
4.Červenec 2005


Osladič obecný:

Patří do skupiny kapradin, jejichž listy nevyrůstají na oddenku v trsech, ale jednotlivě. Listy jsou kožovité, 10-30 cm dlouhé, jednoduše peřenosečné, v obrysu úzce trojúhelníkovité; vytrvávají přes zimu, nové listy raší v květnu a červnu. Výtrusnicové kupky jsou okrouhlé, bez ostěry; výtrusy dozrávají v červenci a srpnu. Jméno získal podle nasládle chutnajícího oddenku, v němž se hromadí cukry; v lidové medicíně se z něho vařil čaj užívaný při plicních chorobách, v zahradnictví je sekaný oddenek součástí substrátu pro orchideje. Osladič obecný roste na stinných skálách, mechem zarostlých sutích, trouchnivějících kmenech nebo ve vlhkých stinných lesích po celém území našeho státu. Na podobných, o něco světlejších místech roste pro laika prakticky neodlišitelný osladič přehlížený (Polypodium interjectum Shivas), patřící mezi silně ohrožené rostliny; oba druhy se navíc ochotně kříží, což komplikuje určování i odborníkům.


Osladič obecný - Fotografie (2):
(Polypodium vulgare)
Foto č. 24998
(Polypodium vulgare)
Foto č. 3944

Osladič obecný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.