Orsej jarní (Ficaria verna subsp. bulbifera)

Orsej jarní - Foto č. 1905


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyBahenní rostlinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

Českobudějovicko
Duben 2006


Orsej jarní:

Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) s poléhavými nebo vystoupavými kořenujícími lodyhami dlouhými do 20 cm; květonosné lodyhy jsou olistěné, v paždí listů se nacházejí rozmnožovací pacibulky (tím se liší od západoevropského nominátního poddruhu, který u nás patrně neroste); kvete od března do května světle žlutými lesklými květy; plody jsou nažky, obvykle však bývají zakrnělé, rostlina dává přednost vegetativnímu rozmnožování. Roste v lužních lesích a vlhkých křovinách, odkud přechází i na přilehlé vlhké louky nebo ruderalizované plochy. U nás je hojný na celém území od nížin do pahorkatin, na horách vzácně. Je jedovatý, dráždí pokožku, při požití vyvolává křečovité průjmy a poškozuje ledviny; dříve se ho užívalo k léčbě hemoroidů a bradavic. - Pozn.: na teplých, slunných nebo polostinných, na jaře vlhkých, později sušších stanovištích v nejteplejších oblastech státu se můžeme vzácně setkat s podobným orsejem blatoucholistým, který má listy v růžici, ze které vyrůstají neolistěné květní stopky, je bez pacibulek a květy má větší a tmavší; ve známém, ve školách často používaném kapesním atlasu rostlin od Piláta a Ušáka je pod názvem orsej jarní přímo vzorově vyobrazen právě orsej blatoucholistý!


Orsej jarní - Fotografie (1):
(Ficaria verna subsp. bulbifera)
Foto č. 15946

Orsej jarní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.