Oman britský (Inula britannica)

Oman britský - Foto č. 6355


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostlinySlanomilné rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Škrle u Chomutova
14.Srpen 2007


Oman britský:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 20-60 cm. Lodyha přímá, obvykle jen v horní části chudě větvená; listy přízemní růžice jsou řapíkaté, za květu již odumřelé, lodyžní listy jsou přisedlé, srdčitou bází objímavé, podlouhlé, zašpičatělé; úbory v řídké chocholičnaté latě, asi 3-4 cm v průměru, dělené na terč z trubkovitých květů a paprsek z jazykovitých květů; květy tmavě žluté; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od července do září. Roste na vlhčích, v létě vysýchavých loukách, březích vod, podle cest a na ruderalizovaných plochách, téměř vždy na slunných místech (oman je hájní bylina na čtyři pouze v křížovkách!), preferuje půdy spíše těžší, jílovité (i když dokáže růst i přímo v písku), živinami bohaté, s kolísající hladinou půdní vody, nezřídka i slabě zasolené; u nás dosti hojně v teplejších oblastech Čech i Moravy, ve středních polohách jen roztroušeně a s větší vazbou na antropogenní stanoviště. Je to slabší léčivka s řadou účinků, používal se zejména na odkašlání, zevně na rány. – Zajímavostí je, že jeho název vznikl omylem – Linné mu dal druhové jméno britský, protože ho popsal podle materiálu zaslaného z botanické zahrady v Kew, na britských ostrovech však původní není. Dříve užívané české jméno oman luční by mu jistě slušelo více.


Oman britský - Fotografie (5):
(Inula britannica)
Foto č. 7619
(Inula britannica)
Foto č. 7618
(Inula britannica)
Foto č. 6356
(Inula britannica)
Foto č. 6354
(Inula britannica)
Foto č. 6353

Oman britský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.