Oman britský (Inula britannica)

Oman britský - Foto č. 31096StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišeníTřeboňsko
Srpen 2023


Oman britský:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) vysoká 20-60 cm. Lodyha přímá, obvykle jen v horní části chudě větvená; listy přízemní růžice jsou řapíkaté, za květu již odumřelé, lodyžní listy jsou přisedlé, srdčitou bází objímavé, podlouhlé, zašpičatělé; úbory v řídké chocholičnaté latě, asi 3-4 cm v průměru, dělené na terč z trubkovitých květů a paprsek z jazykovitých květů; květy tmavě žluté; plody jsou nažky s chmýrem. Kvete od července do září. Roste na vlhčích, v létě vysýchavých loukách, březích vod, podle cest a na ruderalizovaných plochách, téměř vždy na slunných místech (oman je hájní bylina na čtyři pouze v křížovkách!), preferuje půdy spíše těžší, jílovité (i když dokáže růst i přímo v písku), živinami bohaté, s kolísající hladinou půdní vody, nezřídka i slabě zasolené; u nás dosti hojně v teplejších oblastech Čech i Moravy, ve středních polohách jen roztroušeně a s větší vazbou na antropogenní stanoviště. Je to slabší léčivka s řadou účinků, používal se zejména na odkašlání, zevně na rány. – Zajímavostí je, že jeho název vznikl omylem – Linné mu dal druhové jméno britský, protože ho popsal podle materiálu zaslaného z botanické zahrady v Kew, na britských ostrovech však původní není. Dříve užívané české jméno oman luční by mu jistě slušelo více.


Oman britský - Fotografie (9):
(Inula britannica)
Foto č. 31097
(Inula britannica)
Foto č. 31095
(Inula britannica)
Foto č. 31094
(Inula britannica)
Foto č. 7619
(Inula britannica)
Foto č. 7618
(Inula britannica)
Foto č. 6356
(Inula britannica)
Foto č. 6355
(Inula britannica)
Foto č. 6354
(Inula britannica)
Foto č. 6353

Oman britský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.