ohnivec zimní (Microstoma protractum)

ohnivec zimní - Foto č. 13857


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Poblíž Loun, CZ
14.Březen 2007


ohnivec zimní:

Ohnivec zimní patří mezi velmi vzácné a zároveň nejkrásnější houby, se kterými se můžeme v přírodě setkat. Jeho plodničky se objevují brzy po roztátí sněhu, zpravidla v únoru a březnu.
Daří se jim především pod habry, ale také pod jilmy, kde vyrůstají často ve společnosti zvonečku pohárkovitého (Urnula craterium), což je další vzácný druh raně jarní houby.
Stručný popis: Ohnivce zimní poznáme podle červených kulovitých kloboučků, které se v dospělosti cípovitě protrhávají a připomínají tak jakési houbové kvítky. Vnější strana kloboučků bývá světlejší, což je způsobené jemnou bělavou plstí, která částečně pokrývá i vytáhlý až 40 mm dlouhý třeň. Vnitřní strana je hladká, zprvu výrazně červená, v dospělosti někdy od středu vybledávající. Třeň je válcovitý, bělavý s načervenalým nádechem, a obvykle kořenující.

Možnost záměny a využití: Řadíme jej mezi nezaměnitelné nejedlé houby, které vyžadují naši ochranu.ohnivec zimní - Fotografie (4):
(Microstoma protractum)
Foto č. 13960
(Microstoma protractum)
Foto č. 13959
(Microstoma protractum)
Foto č. 13858
(Microstoma protractum)
Foto č. 7423  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.