Netopýr parkový (Pipistrellus nathusii)

Netopýr parkový - Foto č. 14071


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem


Horusice, jižní Čechy
Duben 2010


Netopýr parkový:

Ačkoli jde o největšího evropského zástupce rodu Pipistrellus, je výrazně menší než většina ostatních našich netopýrů. Jako jiné druhy rodu má krátké kožité boltce s kratičkým, tupě ukončeným tragem, poměrně úzká křídla a dobře vytvořenou epiblemu, jejich vzájemné odlišení je dost obtížné a vždy je nutné posoudit více znaků. U netopýra parkového měří LAt zpravidla více než 33 mm a 5. prst křídla přes 43 mm, palec křídla je zhruba stejně dlouhý jako zápěstní kloub (u ostatních je zřetelně kratší) a relativně delší boltec (většinou nad 12 mm) při přehnutí dopředu obvykle přesahuje úroveň čenichu. Srst na hřbetě bývá sytě hnědá s lehce olivovým nádechem, avšak bez výraznějších zlatavých tónů nádechů, břicho je světlejší, hnědošedé. Osrstění ocasní blány je výraznější než u ostatních druhů – na spodní straně sahá zhruba do poloviny délky ocasu (u ostatních vyjma netopýra nejmenšího zhruba jen do třetiny). Díky hustšímu osrstění hřbetní strany ocasní blány vzniká zkreslený dojem větší tělesné velikosti – při určování sedícího netopýra v terénu je to možná nejlepší znak. Rozdíly od dalších druhů rodu se projevují i v utváření žilnatiny křídla a tvaru penisu, který má u n. parkového výraznou tmavou středovou rýhu. Pomocí lupy lze v terénu ověřit i některé znaky na zubech, zejména uspořádání horních a spodních řezáků – n. parkový má velký I2 a mezeru mezi I2 a I3.


Netopýr parkový - Fotografie (5):
(Pipistrellus nathusii)
Foto č. 14075
(Pipistrellus nathusii)
Foto č. 14073
(Pipistrellus nathusii)
Foto č. 14072
(Pipistrellus nathusii)
Foto č. 14070
(Pipistrellus nathusii)
Foto č. 3111

Netopýr parkový - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.