Myší ocásek nejmenší (Myosurus minimus)

Myší ocásek nejmenší - Foto č. 8223


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Pryskyřníkovité

Doupovské hory, vrch Dubina
27.Duben 2008


Myší ocásek nejmenší:

Jednoletá, zřídka dvouletá drobná bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae), vysoká 3-10 (vzácně i více) cm; listy pouze v přízemní růžici, četné, čárkovité; stvoly jednokvěté, květy nenápadně světle až nažloutle zeleně zbarvené; to, co vypadá jako koruna, je ve skutečnosti kalich z 5 bělavých ostruhatých plátků, korunní lístky žluté, úzce kornoutovité, při zběžném pohledu se snadno spletou s tyčinkami; nápadným znakem je kuželovité květní lůžko s velkým množstvím jednoplodolistových pestíků, které se za plodu nápadně prodlužuje; plody jsou nažky. Kvete v dubnu a květnu. Roste na vlhčích písčitých i jílovitých půdách, nejčastěji na okrajích polí a cest nebo na obnažených rybničních dnech; u nás poměrně častý (i když laiky zcela přehlížený) v teplých nížinách Čech i Moravy, v pahorkatinách vzácněji, do hor nezasahuje. Ve druhé polovině 20. století pod vlivem intenzifikace zemědělského obhospodařování výrazně ustoupil, proto je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR zařazen do kategorie rostlin ohrožených (C3), mezi zvláště chráněné druhy však nepatří.


Myší ocásek nejmenší - Fotografie (1):
(Myosurus minimus)
Foto č. 8224

Myší ocásek nejmenší - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.