« předchozí | další »

muchomůrka tygrovaná jedlová (Amanita pantherina f. abietum)

muchomůrka tygrovaná jedlová - Foto č. 17283


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Smrtelně jedovaté houby


Okolí Liptovského Mikuláše, SK
2.Srpen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


muchomůrka tygrovaná jedlová:

Muchomůrka tygrovaná jedlová vyrůstá ve vyšších polohách v jehličnatých lesích a vyznačuje se robustnějšími plodnicemi s nerýhovaným okrajem klobouku. Je stejně nebezpečná jako její sestřička muchomůrka tygrovaná.

Popis běžné muchomůrky tygrované: Muchomůrka tygrovaná patří k smrtelně jedovatým houbám a její velké nebezpečí spočívá v možnosti snadné záměny za jiné jedlé muchomůrky, konkrétně za šedivku (A.spissa) a růžovku (A.rubescens). Obě tyto jedlé muchomůrky můžeme díky některým znakům od muchomůrky tygrované odlišit. Nejdůležitější a snadno zapamatovatelný znak představuje prstýnek. Zatímco u obou zmíněných muchomůrek se vyznačuje podélným rýhováním, v tomto případě je hladký a čistě bílý. Další rozdíly jsou patrné na klobouku. Muchomůrka tygrovaná mívá klobouk zdobený snadno smytelnými bradavkami a jeho okraj bývá u dospělých plodnic po celém obvodu rýhovaný (Pozor, netýká se variety abietum). Rozlišovací znaky představují také bílý hlízovitý třeň zdobený jedním či dvěma kroužky nad hlízou a bílá dužnina s lupeny, která narozdíl od muchomůrky růžovky nerůžoví.

S muchomůrkou tygrovanou se můžeme setkat v listnatých i jehličnatých lesích, především v nižších polohách. V horských polohách se objevuje spíše forma abietum, která se vyznačuje robustnějšími plodnicemi a tmavšími klobouky s nerýhovaným okrajem.

muchomůrka tygrovaná jedlová - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, nepříliš chutné houby

muchomůrka šedivka (Amanita excelsa):

Nejdůležitější rozlišovací znak představuje prsten, který je v případě muchomůrky tygrované jedlové hladký, zatímco muchomůrka šedivka jej má rýhovaný.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.