muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)

muchomůrka tygrovaná - Foto č. 11599


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Smrtelně jedovaté houby


Mladoboleslavsko, CZ
31.Květen 2009

Možnost záměny za jinou houbu


muchomůrka tygrovaná:

S muchomůrkou tygrovanou se můžeme setkat v listnatých i jehličnatých lesích, především v nižších polohách. V horských polohách se objevuje spíše forma abietum, která se vyznačuje robustnějšími plodnicemi a tmavšími klobouky s nerýhovaným okrajem. Muchomůrka tygrovaná patří k prudce jedovatým houbám a její velké nebezpečí spočívá v možnosti snadné záměny za jiné muchomůrky, konkrétně za šedivku (Amanita spissa) a růžovku (Amanita rubescens). Nejdůležitější a snadno zapamatovatelný rozlišovací znak představuje prstýnek. Zatímco u obou zmíněných jedlých muchomůrek bývá podélným rýhovaný, v tomto případě je hladký a čistě bílý. Další rozdíly jsou patrné na klobouku a na třeni. U dospělých plodnic muchomůrky tygrované bývá okraj klobouku rýhovaný (pozor, netýká se variety abietum), zatímco u šedivky a růžovky je hladký. Třeň muchomůrky tygrované navíc obvykle zdobí jeden či dva bělavé proužky nad odsedlou hlízou. Liší se také neměnnou dužninou s nevýraznou vůní a spíše subtilnějšími plodnicemi.muchomůrka tygrovaná - Fotografie (2):
(Amanita pantherina)
Foto č. 21944
(Amanita pantherina)
Foto č. 17213


muchomůrka tygrovaná - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé, zasyrova jedovaté houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

muchomůrka růžovka (Amanita rubescens):

Nejdůležitější rozlišovací znak představuje prstýnek. Muchomůrka tygrovaná jej má na povrchu hladký, zatímco u růžovky jej zdobí podélné rýhování. Liší se také víceméně jinou barvou dužniny, která je u růžovky v některých částech bělavě narůžovělá.

Jedlé, nepříliš chutné houby

muchomůrka šedivka (Amanita excelsa):

Nejdůležitější rozlišovací znak představuje prsten, který je v případě muchomůrky tygrované hladký, zatímco muchomůrka šedivka jej má rýhovaný.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.