« předchozí | další »

muchomůrka ježohlavá (Amanita echinocephala)

muchomůrka ježohlavá - Foto č. 17285


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Okolí Mladé Boleslavi, CZ
23.Červenec 2011

Možnost záměny za jinou houbu


muchomůrka ježohlavá:

S muchomůrkou ježohlavou se v přírodě příliš často nepotkáme. Patří k poměrně vzácným houbám, které mají rády teplo, takže se objevuje nejčastěji v létě. Vyrůstá na prosluněných místech pod listnatými stromy, s oblibou pod lípami. Nalézt ji můžeme v parcích, na hřbitovech, podél cest nebo na okrajích lesů.

Stručný popis: K nejcharakterističtějším znakům této houby patří výrazné a snadno smytelné jehlanovité bradavky na klobouku, bělavé lupeny s nazelenalým nádechem a hlízovitý třeň bez pochvy, opatřený blanitým, na svrchní straně rýhovaným prstenem. Klobouk bývá obvykle bělavý až bělavě nahnědlý a může dorůst až do 13 cm, třeň je podobně zbarvený a ve spodní části bývá zdobený prstenovitými zónami. Plodnice jsou částečně cítit po jodoformu.
Zaměnit by se dala snad jen za muchomůrku šiškovitou, případně za velmi vzácnou muchomůrku Vittadiniho.

Využití: Patří k nejedlým houbám, které bychom měli navíc chránit.
muchomůrka ježohlavá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

muchomůrka Vittadiniho (Amanita vittadinii):

Muchomůrku ježohlavou zdobí na povrchu klobouku pyramidální bradavky, zatímco u muchomůrky Vittadiniho je povrch klobouku vrostle vláknitě šupinatý. Liší se také částečně jiným zbarvením lupenů a jiným povrchem a zpravidla i tvarem třeně.

Jedlé, nepříliš chutné houbyVzácné nebo chráněné houby

muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis):

Liší se od sebe především jiným povrchem klobouku a jinou barvou lupenů. Muchomůrku ježohlavou charakterizují jehlanovité bradavky na povrchu klobouku a jemný nazelenalý nádech v bělavých lupenech. Muchomůrka šiškovitá mívá lupeny bělavé až bělavě krémové a její povrch klobouku zdobí přitisklé bradavky.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.