Muchomůrka citronová (Amanita citrina)

Muchomůrka citronová - Foto č. 25843StáhnoutStáhnout fotografii ve vysokém rozlišení

Jedovaté houby


Hluboká nad Vltavou
8.Září 2017

Možnost záměny za jinou houbu


Muchomůrka citronová:

Objevuje se v listnatých i jehličnatých lesích, nejčastěji pozdě na podzim, přičemž v některých letech se s ní můžeme setkávat dokonce ještě v prosinci. Vyznačuje se bledě žlutým nebo zelenkavě žlutým, až 90 mm širokým kloboukem se žlutými až žlutohnědými bradavkami, volnými, středně hustými a bělavými až bělavě nažloutlými lupeny, jemně vláknitým, bělavým až nažloutlým třeněm, opatřeným nepřehlédnutelným blanitým prstenem a výraznou polokulovitou, na vrcholu jakoby odříznutou hlízou. Záměna je možná za podobně zbarvenou muchomůrku slámožlutou (Amanita gemmata), která se liší spíše příjemnou vůní dužniny a méně výraznou hlízou a prstenem a za bílou formu muchomůrky citronové (Amanita citrina var. alba), lišící se celistvě bělavými plodnicemi. Méně zkušení houbaři by ji mohli zaměnit i za muchomůrku zelenou.

Využití: Řadíme ji k jedovatým houbám, které způsobují nepříjemné žaludeční otravy a srdeční problémy. Obsahuje ropuší jed bufotenin, který se nachází i v muchomůrce porfýrové (Amanita porphyria).Muchomůrka citronová - Fotografie (7):
(Amanita citrina)
Foto č. 18538
(Amanita citrina)
Foto č. 17835
(Amanita citrina)
Foto č. 17834
(Amanita citrina)
Foto č. 16812
(Amanita citrina)
Foto č. 14968
(Amanita citrina)
Foto č. 14967
(Amanita citrina)
Foto č. 12207


Muchomůrka citronová - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedovaté houby

muchomůrka slámožlutá (Amanita gemmata):

Liší se od sebe částečně jiným zbarvením a jinou vůní dužniny. Muchomůrka citrónová je cítit po bramborách, zatímco muchomůrka slámožlutá voní spíše příjemně houbově. Muchomůrku citrónovou navíc prozradí výraznější hlíza a prsten.

Léčivé a zdravotně prospěšné houbySmrtelně jedovaté houby

muchomůrka zelená (Amanita phalloides):

Obě tyto muchomůrky mohou být někdy podobně zbarvené, rozlišit se ale dají velmi snadno. Muchomůrku zelenou charakterizuje výrazná bělavá pochva (kalich smrti), zatímco muchomůrku citrónovou výrazná hlíza.

Jedovaté houby

muchomůrka citronová bílá (Amanita citrina var. alba):

Tyto muchomůrky od sebe rozlišíme díky jejich barvě plodnic. Muchomůrka citrónová bývá bledě žlutá až citrónově žlutá, zatímco plodnice variety alba bývají pochopitelně bílé.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.