Mrkev obecná pravá (Daucus carota L. subsp. carota)

Mrkev obecná pravá - Foto č. 5403


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyRumištní rostliny


čeleď: Miříkovité

Kadaň
24.Červen 2007


Mrkev obecná pravá:

Dvouletá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) dorůstající výšky 30-100 cm. Lodyhy jsou větvené, podélně rýhované, srstnatě štětinaté; listy 2-3x lichozpeřené, na spodní straně chlupaté, čepel v obrysu trojúhelníková. Květenství je složený okolík s 20-40 okolíčky, za květu plochý, za plodu sevřený, nápadný velkými peřenoklanými listeny obalu; listeny obalíčků jsou obvykle trojdílné. Kvete od června do srpna, květy obvykle bílé, vzácně narůžovělé; centrální okolíček je často přeměněn v jediný větší temně purpurový květ (tento znak chybí pěstovaným odrůdám). Plody jsou ostnité dvounažky. Roste s výjimkou nejvyšších poloh na celém území našeho státu na slunných stanovištích, zejména s nezapojeným porostem – na úhorech, rumištích, podle komunikací i na sídlištních trávnících. Přestože z ní byly vypěstovány odrůdy se silným červeným jedlým kořenem, je její kořen tenký, větvený, bílý a palčivé chuti, k jídlu zcela nevhodný. Léčivka užívaná při močových kamenech, revmatických zánětech kloubů, při šerosleposti, zevně na rány a spáleniny.


Mrkev obecná pravá - Fotografie (3):
(Daucus carota L. subsp. carota)
Foto č. 5406
(Daucus carota L. subsp. carota)
Foto č. 5405
(Daucus carota L. subsp. carota)
Foto č. 5404

Mrkev obecná pravá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.