Mokrýš vstřícnolistý (Chrysosplenium oppositifolium)

Mokrýš vstřícnolistý - Foto č. 8180


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostlinyHorské rostlinyLesní rostliny


čeleď: Lomikamenovité

Krušné hory, Kamenná
27.Duben 2008


Mokrýš vstřícnolistý:

Vytrvalá křehká bylina z čeledi lomikamenovitých (Saxifragaceae) vysoká 5-10(-15) cm, obvykle tvořící husté polštářovité porosty. Lodyha je přímá, na bázi s vystoupavými sterilními větvemi, jinak nevětvená; listy vstřícné (znak naprosto postačující ke spolehlivému odlišení od jediného příbuzného v naší květeně, mokrýše střídavolistého), tmavozelené; květenství dvouramenný vrcholík; drobné nevýrazné žlutozelené čtyřčetné květy s chybějící korunou v paždí plochých, listům podobných listenů; plod je tobolka. Kvete v dubnu a květnu. Roste na prameništích a podle potoků, preferuje stín a chladnější polohy; u nás jen v některých územích, tam však poměrně hojně – zvláště v severních a západních pohraničních horách Čech a jejich podhůří, ve vnitrozemí hlavně v Brdech, ojediněle i na dalších místech západních, severních a východních Čech, zejména v hluboce zaříznutých říčních údolích, na Moravu snad nezasahuje, nebo jen okrajově v návaznosti na východočeské lokality – naším územím prochází východní hranice jeho rozšíření. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazen mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost (C4).


Mokrýš vstřícnolistý - Fotografie (6):
(Chrysosplenium oppositifolium)
Foto č. 8186
(Chrysosplenium oppositifolium)
Foto č. 8185
(Chrysosplenium oppositifolium)
Foto č. 8184
(Chrysosplenium oppositifolium)
Foto č. 8183
(Chrysosplenium oppositifolium)
Foto č. 8182
(Chrysosplenium oppositifolium)
Foto č. 8181

Mokrýš vstřícnolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.