Mokrýš střídavolistý (Chrysosplenium alternifolium)

Mokrýš střídavolistý - Foto č. 8189


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostlinyLesní rostliny


čeleď: Lomikamenovité

Krušné hory, Kamenná
27.Duben 2008


Mokrýš střídavolistý:

Vytrvalá křehká bylina z čeledi lomikamenovitých (Saxifragaceae) vysoká 10-20 cm, na rozdíl od svého menšího příbuzného mokrýše vstřícnolistého netvořící husté polštářovité porosty. Lodyha je přímá, bez sterilních olistěných větví na bázi; listy žlutozelené, okrouhlé, vroubkované, přízemní v růžici, lodyžní střídavé (často jen jeden); květenství dvouramenný vrcholík; drobné nevýrazné žlutozelené čtyřčetné květy s chybějící korunou v paždí žlutozelených, plochých, listům podobných listenů; plod je tobolka. Kvete od března do května. Roste na prameništích, v lužních lesích a podle potoků, není tak stíno- a chladnomilný jako mokrýš vstřícnolistý; u nás poměrně hojně na celém území, převážně od nížin do podhůří, v horách řidčeji.


Mokrýš střídavolistý - Fotografie (2):
(Chrysosplenium alternifolium)
Foto č. 8191
(Chrysosplenium alternifolium)
Foto č. 8190

Mokrýš střídavolistý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.