Modřín opadavý (Larix decidua)

Modřín opadavý - Foto č. 11973


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyJedovaté rostlinyStromyLesní rostlinyPěstované rostliny


Doupovské hory, vrch Dubina
12.Duben 2009


Modřín opadavý:

Jediný náš opadavý jehličnan, dorůstající výšky až 50 m; koruna kuželovitá, hlavní větve zpravidla rovnovážně rozestálé, postranní větévky převislé; jehlice měkké, na letorostech jednotlivé, vyrůstající ve šroubovici, na starších větvích ve svazečcích nejčastěji po 30-50 na zkrácených větévkách, tzv. brachyblastech, na podzim žloutnou a opadávají; kvete v dubnu a květnu pohlavně rozlišenými šišticemi – samčí jsou tvořeny žlutými tyčinkami a po odkvětu opadávají, samičí červenými semennými šupinami a po oplození se mění na šišky – hnědnou a dřevnatějí a na každé šupině se tvoří dvě okřídlená semena, dozrávající ještě téhož roku; šišky jsou nerozpadavé a opadávají až 2-3 roky po vysemenění. Roste ve světlejších lesích; u nás je původní jen východně od Hrubého Jeseníku, všude jinde je pěstovaný nebo zplanělý. Má vysoce kvalitní dřevo s krásným červeným odstínem, používané k výrobě nábytku a na obklady; v minulosti se z něj získával velmi ceněný tzv. benátský terpentýn odlišného složení než terpentýn z ostatních našich jehličnanů, používaný jak jako ředidlo při výrobě laků, tak i v lékařství k inhalacím a prsním obkladům při nemocech dýchacího ústrojí, zevně jako antiseptikum a k hubení vší, vnitřně k hubení parazitických červů – jeho použití je však spojeno s rizikem podráždění sliznic a očí a poškození ledvin, plic a centrální nervové soustavy; často se pěstuje v parcích jako okrasná dřevina, moderní (zejména ve vilových čtvrtích) je jeho zakrslý a převislý kultivar ´Pendula´. Jako opadavý strom má vyšší odolnost proti imisím než stálezelené jehličnany – např. po katastrofickém odlesnění hřebenových partií Krušných hor na začátku 80. let zůstaly stát na holých pláních po bývalých smrkových monokulturách jen ojedinělé buky a modříny; při jejich opětovném zalesňování byl používán spolu s břízou a smrkem pichlavým jako odolná náhradní dřevina.
Jako botanik musím trpce poznamenat, že do modřínových monokultur se chodí leda tak na klouzky, ale ne na kytky – až na pár naprosto běžných druhů tam nic neroste.


Modřín opadavý - Fotografie (7):
(Larix decidua)
Foto č. 24057
(Larix decidua)
Foto č. 24056
(Larix decidua)
Foto č. 24055
(Larix decidua)
Foto č. 24054
(Larix decidua)
Foto č. 24053
(Larix decidua)
Foto č. 24052
(Larix decidua)
Foto č. 27593

Modřín opadavý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.