Mochna jarní (Potentilla tabernaemontani)

Mochna jarní - Foto č. 9157


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLuční rostlinySkalní rostliny


čeleď: Růžovité

Krušné hory, Kamenná
27.Duben 2008


Mochna jarní:

Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae) tvořící nízké polštářovité trsy, rozrůstá se dceřinnými listovými růžicemi na koncích tenkých, řídce olistěných plazivých výběžků vyrůstajících z hlavní růžice; lodyhy jsou postranní (tj. vyrůstají z boku, nikoli ze středu růžice), 5-10 cm dlouhé, vystoupavé nebo vzácněji přímé; listy dlanitě složené – přízemní 5-7četné, lodyžní obvykle jen 3četné – s lístky klínovitě obvejčitými, zubatými, zelené, na líci lysé nebo jen krátce přitiskle chlupaté, na okraji a na žilnatině rubu (výjimečně i mezi žilkami) s delšími tuhými jednoduchými chlupy, což je nejdůležitější poznávací znak – jiné podobné mochny mají na rubu přítomny i chlupy hvězdovité, nebo jejich dlouhé chlupy mají na bázi několik krátkých štětinek (jakýsi „kříženec“ mezi dlouhým a hvězdovitým chlupem) nebo mají chlupy jemnější a hustší, i mezi žilkami – zkrátka bez dobré (řekněme 20x zvětšující) lupy (a také trochy zkušeností s jejím používáním) je určení leckdy nemožné; asi 1,5 cm velké žluté květy jsou v řídkém chudém květenství, kalichy mají odstále chlupaté a někdy i žláznaté; plody jsou nažky v souplodí na mírně vyklenutém květním lůžku. Kvete v dubnu a květnu. Roste na v místech s nízkou nebo neuzavřenou vegetací na suchých kamenitých stráních, skálách, písčinách, pastvinách, v lesních lemech a na okrajích cest; u nás častá v pahorkatinách teplých a středně teplých oblastí státu, v nížinách řidčeji, na horách jen výjimečně. Je to slabá léčivka používaná např. na hojení ran nebo proti průjmu.


Mochna jarní - Fotografie (2):
(Potentilla tabernaemontani)
Foto č. 9159
(Potentilla tabernaemontani)
Foto č. 9158

Mochna jarní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.