Mochna bahenní (Potentilla palustris)

Mochna bahenní - Foto č. 9401


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyBahenní rostliny


čeleď: Růžovité

Krušné hory, Výsluní
18.Srpen 2008


Mochna bahenní:

Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae), možná známější pod jménem zábělník bahenní (Comarum palustre L.), vysoká 20-80 cm s dlouhým tmavým dřevnatým oddenkem; lodyha v dolní části poléhavá, kořenující, v horní části vystoupavá, zelená, často s rezavě hnědým nádechem; listy nečetné, s výraznými palisty srůstajícími s řapíkem, na líci nasivěle tmavozelené, na rubu sivozelené až stříbřitě lesklé, lichozpeřené se 2-3 jařmy, lístky eliptické, zubaté, zuby někdy s karmínovou špičkou; květy v řídkém květenství, až 2,5 cm velké, vínově červené, nápadnější než koruna je na nich tmavě nachově zbarvený kalich, na vnější straně chlupatý, na vnitřní lesklý, nachová nebo vzácně růžová koruna je mnohem menší a částečně skrytá pod stejně zbarvenými tyčinkami nebo pestíky, takže při zběžném pohledu ujde pozornosti; po odkvětu kališní ani korunní lístky neopadávají a vytvářejí obal, v němž se vyvíjí souplodí nažek na zvětšeném květním lůžku, připomínající zaschlou jahodu. Kvete v červnu a červenci, ve vyšších polohách ojediněle dokvétá až do srpna. Roste na rašelinných a slatinných loukách, obvykle ve společenstvu vysokých ostřic, na okrajích rybníků, kde často prorůstá až do vody, vzácně i v olšinách; u nás roztroušeně až vzácně na většině území s výjimkou nejsušších a nejteplejších oblastí a nejvyšších hor, chybí na východní Moravě. Je ohrožena úbytkem přirozených stanovišť, v Červeném seznamu vyšších rostlin ČR je řazena mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost (C4), ke zvláště chráněným druhům nepatří. Je to slabší léčivka s účinky protikrvácivými, svíravými, protikřečovými a hojivými.


Mochna bahenní - Fotografie (7):
(Potentilla palustris)
Foto č. 9408
(Potentilla palustris)
Foto č. 9407
(Potentilla palustris)
Foto č. 9406
(Potentilla palustris)
Foto č. 9405
(Potentilla palustris)
Foto č. 9404
(Potentilla palustris)
Foto č. 9403
(Potentilla palustris)
Foto č. 9402

Mochna bahenní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.