mísenka oranžová (Aleuria aurantia)

mísenka oranžová - Foto č. 19889


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houbyVzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
30.Září 2013

Možnost záměny za jinou houbu


mísenka oranžová:

Mísenka oranžová představuje nepřehlédnutelnou houbu vyrůstající především na holé vlhké zemi, často na cestách, starých spáleništích a kolem hnojišť. Objevuje se zhruba od srpna do listopadu, roste obvykle ve skupinách, a přestože je zařazená v Červeném seznamu hub jako téměř ohrožený druh, na některých lokalitách je poměrně hojná.

Popis: Plodnice jsou přisedlé, 20-100 mm široké, zprvu miskovité nebo pohárkovité, později různě zprohýbané, vzácněji až ploše rozprostřené, tenké a značně křehké, s oranžovým až červenooranžovým hladkým rouškem a jemně vločkatou, bělavě naoranžovělou vnější stranou.
Záměna je možná za některé podobně zbarvené terčoplodé houby, ke kterým patří například některé druhy ohnivců (Sarcoscypha), oušenek (Sowerbyella) a žlutěnek (Cheilymenia), případně krasočíška žlutá (Caloscypha fulgens).

Využití: Jedná se o jedlou, ale nikterak vydatnou houbu, takže se ke konzumaci nedoporučuje.mísenka oranžová - Fotografie (4):
(Aleuria aurantia)
Foto č. 19891
(Aleuria aurantia)
Foto č. 19890
(Aleuria aurantia)
Foto č. 12797
(Aleuria aurantia)
Foto č. 9448


mísenka oranžová - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

krasočíška žlutá (Caloscypha fulgens):

Liší se od sebe jinak zbarvenou vnější stranou plodnic a jinou dobou růstu. Krasočíška žlutá vyrůstá na jaře a na vnější straně je zrnitě modrozelená, zatímco mísenka oranžová bývá jemně bělavě vločkatá a setkáme se s ní především na podzim.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ohnivec rakouský žlutý (Sarcoscypha austriaca var. lutea):

Ohnivec rakouský žlutý vyrůstá především brzy na jaře, nalezneme jej obvykle na spadaných větvičkách a vyznačuje se častou bělavou třeňovou částí. S mísenkou oranžovou se setkáme nejčastěji na podzim, vyrůstá z holé země a její plodnice jsou přisedlé.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ohnivec šarlatový oranžový (Sarcoscypha coccinea var. aurantiaca):

Ohnivec šarlatový oranžový vyrůstá především brzy na jaře a nalezneme jej obvykle na spadaných větvičkách. S mísenkou oranžovou se setkáme nejčastěji na podzim a vyrůstá z holé země.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.