mísenka oranžová (Aleuria aurantia)

mísenka oranžová - Foto ID 19889


PravidlaPravidla a podmínky užití fotografií

PublikaceFotografie není online – nutné objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houbyVzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mělníka, CZ
30.Září 2013

Možnost záměny za jinou houbu


mísenka oranžová:

Mísenka oranžová představuje nepřehlédnutelnou houbu vyrůstající především na holé vlhké zemi, často na cestách, starých spáleništích a kolem hnojišť. Objevuje se zhruba od srpna do listopadu, roste obvykle ve skupinách, a přestože je zařazená v Červeném seznamu hub jako téměř ohrožený druh, na některých lokalitách je poměrně hojná.

Popis: Plodnice jsou přisedlé, 20-100 mm široké, zprvu miskovité nebo pohárkovité, později různě zprohýbané, vzácněji až ploše rozprostřené, tenké a značně křehké, s oranžovým až červenooranžovým hladkým rouškem a jemně vločkatou, bělavě naoranžovělou vnější stranou.
Záměna je možná za některé podobně zbarvené terčoplodé houby, ke kterým patří například některé druhy ohnivců (Sarcoscypha), oušenek (Sowerbyella) a žlutěnek (Cheilymenia), případně krasočíška žlutá (Caloscypha fulgens).

Využití: Jedná se o jedlou, ale nikterak vydatnou houbu, takže se ke konzumaci nedoporučuje.mísenka oranžová - Fotografie (4):
(Aleuria aurantia)
Foto ID 19891
(Aleuria aurantia)
Foto ID 19890
(Aleuria aurantia)
Foto ID 12797
(Aleuria aurantia)
Foto ID 9448


mísenka oranžová - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

krasočíška žlutá (Caloscypha fulgens):

Liší se od sebe jinak zbarvenou vnější stranou plodnic a jinou dobou růstu. Krasočíška žlutá vyrůstá na jaře a na vnější straně je zrnitě modrozelená, zatímco mísenka oranžová bývá jemně bělavě vločkatá a setkáme se s ní především na podzim.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ohnivec rakouský žlutý (Sarcoscypha austriaca var. lutea):

Ohnivec rakouský žlutý vyrůstá především brzy na jaře, nalezneme jej obvykle na spadaných větvičkách a vyznačuje se častou bělavou třeňovou částí. S mísenkou oranžovou se setkáme nejčastěji na podzim, vyrůstá z holé země a její plodnice jsou přisedlé.

Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

ohnivec šarlatový oranžový (Sarcoscypha coccinea var. aurantiaca):

Ohnivec šarlatový oranžový vyrůstá především brzy na jaře a nalezneme jej obvykle na spadaných větvičkách. S mísenkou oranžovou se setkáme nejčastěji na podzim a vyrůstá z holé země.

Pravidla použití fotografií
Online fotografie | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.