Máta rolní (Mentha arvensis)

Máta rolní - Foto č. 6577


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyBahenní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Hluchavkovité

Podbořany
5.Srpen 2007


Máta rolní:

Vytrvalá aromatická chlupatá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) vysoká 10-50(-80) cm s plazivými podzemními, zřídka i nadzemními výběžky; lodyha je přímá nebo na bázi vystoupavá, často již odspodu bohatě větvená; listy vstřícné, křižmostojné, řapíkaté, špičatě vejčité; drobné květy v bohatých lichopřeslenech v paždí horních listů, koruna světle růžovofialová, spíše čtyřcípá než pyskatá, v ústí trubky chlupatá; plody jsou 4 tvrdky na dně vytrvalého kalichu. Kvete od července do září. Roste na okrajích polí a zahrad, na cestách a pastvinách, svahových prameništích, při březích rybníků nebo na jejich letněných dnech, vždy na vlhkých, zpravidla hlubokých hlinitých půdách a slunných nebo polostinných stanovištích; u nás patrně nepůvodní, zdomácnělá již od prehistorických dob, vyskytuje se dosti hojně v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí státu, v chladnějších oblastech roztroušeně až vzácně. Složení jejích silic není tak vhodné jako u jiných druhů či kříženců mát, proto nemá hospodářský ani léčitelský význam.


Máta rolní - Fotografie (2):
(Mentha arvensis)
Foto č. 6579
(Mentha arvensis)
Foto č. 6578

Máta rolní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.