Máčka ladní (Eryngium campestre)

Máčka ladní - Foto č. 9241


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyLuční rostlinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Miříkovité

Kadaň, Běšický chochol
26.Červenec 2008


Máčka ladní:

Vytrvalá lysá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) vysoká 30-60 cm, tak ostnitá, že ji každý laik bez váhání nazve bodlákem; lodyha přímá, bělavě zelená, zejména v horní části bohatě větvená do kulovitého tvaru, který umožňuje, aby se po zaschnutí a odlomení kutálela hnána větrem a šířila tak cestou z ní vypadávající semena – takovým rostlinám se říká stepní běžci; listy sivozelené, kožovité, na okraji ostnité; první 1-2 roky vyrůstá pouze růžice řapíkatých listů, zpočátku celistvých, úzce eliptičných, později 2x zpeřeně dělených, lodyžní listy jsou méně dělené a přisedlé; květenství je (pro miříkovité atypicky) hlávkovitě stažený jednoduchý okolík, vyrůstající v paždí ostnitých listenů daleko přesahujících hlávku; květy drobné, zelenavě bílé; plody dvounažky. Kvete v červenci a srpnu. Roste na suchých slunných stráních, pastvinách, okrajích cest a železničních náspech, častěji na bazickém podloží; u nás roztroušeně až hojně v nížinách a pahorkatinách teplých oblastí státu, v méně teplých řidčeji, obvykle s vazbou na člověkem ovlivněná stanoviště, v chladných neroste. Je to známá léčivka používaná při trávicích a dýchacích potížích, má i účinky protikřečové, diuretické, a také povzbudivé na jisté mužské intimní orgány (výrazně vyšší než v tomto ohledu známější celer nebo petržel, ostatně ze stejné čeledi); kojící matky by ji neměly užívat, neboť snižuje až zastavuje tvorbu mléka.


Máčka ladní - Fotografie (2):
(Eryngium campestre)
Foto č. 9243
(Eryngium campestre)
Foto č. 9242

Máčka ladní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.