lošákovec palčivý (Hydnellum peckii)

lošákovec palčivý - Foto č. 15368


PublikaceObjednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby Léčivé a zdravotně prospěšné houby


Liptovský Mikuláš, SK
13.Srpen 2010

Možnost záměny za jinou houbu


lošákovec palčivý:

Při toulkách jehličnatými lesy můžeme s trochou štěstí narazit na tuto vzhledově krásnou houbu. Vyrůstá ve smrčinách a v borech, objevuje se jednotlivě i ve skupinách a setkat se s ní můžeme zhruba od července až do počátku listopadu.
Lošákovec palčivý je nápadný a poznatelný především v mládí, kdy se na jeho bělavém a jemně plstnatém klobouku zračí sytě červené kapičky, které postupně stékají nebo zasychají. Klobouk je 30-80 mm široký, v mládí klenutý, později zploštělý a hrbolkatý, s četnými prohlubněmi a jamkami. V dospělosti se klobouk zbarvuje červenohnědě, rezavohnědě až hnědočerně. Ostny jsou husté, zpočátku bělavé, později purpurově hnědé. Třeň je často nepatrný a krátký, víceméně válcovitý, jemně plstnatý, zprvu bělavě hnědý, později rezavohnědý, ve stáří až hnědočerný. Dužnina je korkovitá, rezavohnědá a vyznačuje se ostře palčivou chutí. Záměna je možná za lošákovec rezavý (Hydnellum ferrugineum), který neroní tolik kapiček a liší se nepalčivou chutí dužniny.

Využití: Všechny druhy lošákovců řadíme mezi nejedlé houby.

Poznámka: Děkuji slovenskému amatérskému mykologovi Jurajovi Kianičkovi za jeho postřehy, které jsem zařadil do popisu.lošákovec palčivý - Fotografie (4):
(Hydnellum peckii)
Foto č. 21609
(Hydnellum peckii)
Foto č. 21608
(Hydnellum peckii)
Foto č. 17280
(Hydnellum peckii)
Foto č. 17279


lošákovec palčivý - Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby

lošákovec rezavý (Hydnellum ferrugineum):

Lošákovec rezavý neroní v mládí tolik kapiček jako lošákovec palčivý a liší se nepalčivou chutí dužniny.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.