lištička pomerančová (Hygrophoropsis aurantiaca)

lištička pomerančová - Foto č. 12866


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mělnická Vrutice, okr. Mělník, CZ
15.Listopad 2009

Možnost záměny za jinou houbu


lištička pomerančová:

Lištička pomerančová představuje hojnou houbu, vyrůstající ze země nebo z rozkládajícího se dřeva jehličnanů. Objevuje se jednotlivě i ve skupinkách a daří se jí především pozdě na podzim. Poznáme ji podle celistvě oranžových až červenooranžových plodnic, které někteří nezkušení houbaři zaměňují za lišky. Narozdíl od lišek je opatřena klasickými lupeny, její plodnice bývají měkčí a tenčí, a nejsou tím pádem tak kompaktní.
Další možnost záměny představuje nejedlá čechratka sklepní (Tapinella panuoides), která není tak živě oranžově zbarvená.

Využití: Není sice nebezpečná, ale může způsobovat zažívací obtíže, takže je lepší ji nesbírat. V případě nouze ji někteří houbaři přidávají do směsi.


lištička pomerančová - Fotografie (1):
(Hygrophoropsis aurantiaca)
Foto č. 18460


lištička pomerančová - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

liška obecná (Cantharellus cibarius):

Liška obecná vyrůstá ze země, nemá lupeny, ale takzvané lištny a její plodnice bývají kompaktnější. Lištička pomerančová vyrůstá z tlejícího dřeva, vyznačuje se poměrně hustými lupeny a subtilnějšími měkčími plodnicemi.

Jedlé houby

liška bledá (Cantharellus subpruinosus):

Lištička pomerančová je narozdíl od lišek vybavena klasickými lupeny a není tak kompaktní. Celé plodnice bývají měkčí a klobouk tenčí.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.