liška bledá (Cantharellus subpruinosus)

liška bledá - Foto č. 16183


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houby


Štampach, CHKO Kokořínsko, CZ
19.Červen 2011

Možnost záměny za jinou houbu


liška bledá:

Lišky zná téměř každý houbař, mnoho lidí je využívá k přípravě nejrůznějších pokrmů a patří k nejvyhledávanějším a k nejcennějším houbám, které naše lesy nabízí.
Roste jich u nás vícero a jejich makroskopické rozlišování je v některých případech dosti problematické. Liška obecná má několik různých variet, které však většinou běžní houbaři nerozlišují.
Liška bledá představuje větší makroskopické odchylky, ale i přes tuto skutečnost ji někteří odborníci neuznávají a považují ji pouze za varietu lišky obecné. Vytváří robustnější a světlejší plodnice, které se na první pohled liší již v mládí. Lišky obecné bývají barevnější a drobnější, nejčastěji je nacházíme na mechatých lokalitách ve smrčinách nebo pod břízami, kdežto s lišku bledou se setkáme v opadu listí pod buky, habry a duby.
Objevuje se zhruba od června do listopadu.liška bledá - Fotografie (3):
(Cantharellus subpruinosus)
Foto č. 16182
(Cantharellus subpruinosus)
Foto č. 12020
(Cantharellus subpruinosus)
Foto č. 12002


liška bledá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

liška obecná (Cantharellus cibarius):

Liška obecná bývá barevnější a drobnější, nejčastěji ji nacházíme na mechatých lokalitách ve smrčinách nebo pod břízami, kdežto s lišku bledou se setkáme v opadu listí pod buky, habry a duby.

Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

lištička pomerančová (Hygrophoropsis aurantiaca):

Lištička pomerančová je narozdíl od lišek vybavena klasickými lupeny a není tak kompaktní. Celé plodnice bývají měkčí a klobouk tenčí.

Jedlé houbyVzácné nebo chráněné houby

liška dubová (Cantharellus ilicis):

Liška dubová vyrůstá ve Středomoří a liší se lištnami, které jsou zpočátku bělavé a později žlutavé až rezavějící. Liška bledá vyrůstá u nás a vyznačuje se víceméně jednotným, vybledle žlutým až lehce naoranžovělým zbarvením.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.