lišák zprohýbaný (Hydnum repandum)

lišák zprohýbaný - Foto č. 18880


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mladé Vožice, CZ
16.Září 2012

Možnost záměny za jinou houbu


lišák zprohýbaný:

Lišák zprohýbaný patří mezi hojné houby vyrůstající jednotlivě nebo ve skupinách v listnatých i jehličnatých lesích s oblibou pod smrky. Jeho plodnice se objevují od července do počátku listopadu.

Popis: Klobouk je 50-150 mm široký, nepravidelně zprohýbaný a dosti křehký, žemlový nebo žlutooranžový s jemně plstnatým povrchem a podvinutým okrajem. Třeň je 30-60 x 15-30 mm velký, výstředný, nepravidelně válcovitý a bělavý či bělavě nažloutlý. Ostny jsou značně křehké, bělavé nebo světle okrové, dužnina bílá a tuhá s nevýraznou vůní a chutí.
Záměna je možná za jiné druhy lišáků, případně i za některé krásnopórky, které mohou na první pohled vypadat stejně, ale liší se zejména absencí ostnů.

Využití: Je sice jedlý, ale má poměrně tuhou konzistenci dužniny a jeho ostny mívají nahořklou chuť.lišák zprohýbaný - Fotografie (4):
(Hydnum repandum)
Foto č. 21172
(Hydnum repandum)
Foto č. 16578
(Hydnum repandum)
Foto č. 16577
(Hydnum repandum)
Foto č. 16576


lišák zprohýbaný - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, nepříliš chutné houby

lišák ryšavý (Hydnum rufescens):

Lišák zprohýbaný vyrůstá do větších rozměrů, vyznačuje se obvykle žemlovým nebo žlutavě naoranžovělým zbarvením a má na rozdíl od lišáku ryšavého sbíhavé ostny.

Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

krásnopórka žemlička (Albatrellus confluens):

Na první pohled podobné houby, které se však zásadně liší jinou spodní částí klobouku. U lišáka zprohýbaného jsou patrné ostny, zatímco krásnopórku žemličku prozradí drobné okrouhlé póry.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.