krásnopórka žemlička (Albatrellus confluens)

krásnopórka žemlička - Foto č. 17720


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé, nepříliš chutné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Okolí Mladé Vožice
27.Červenec 2012

Možnost záměny za jinou houbu


krásnopórka žemlička:

Krásnopórka žemlička roste zpravidla v početnějších seskupeních, čímž se liší od jí podobné krásnopórky mlynářky, která roste obvykle jednotlivě. Vyskytuje se ve vyšších polohách a masověji snad jen pouze v jižních Čechách. Jestliže u lišek se traduje, že jsou jakýmsi indikátorem čistoty prostředí, tak u tohoto druhu a potažmo u všech krásnopórek to platí dvojnásob.

Stručný popis: Prozradí ji okrově žluté až oranžově hnědé klobouky s bělavými póry, které na omak nežloutnou. Nalézt ji můžeme v jehličnatých lesích, především pod smrky.
Vyrůstá zhruba od konce července do října.

Upozornění: Krásnopórky patří většinou mezi jedlé houby, jež se však vyznačují tužší dužninou, která je hůře stravitelná a v tomto případě je navíc ještě často nahořklá.krásnopórka žemlička - Fotografie (2):
(Albatrellus confluens)
Foto č. 9365
(Albatrellus confluens)
Foto č. 8396


krásnopórka žemlička - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

lišák zprohýbaný (Hydnum repandum):

Na první pohled podobné houby, které se však zásadně liší jinou spodní částí klobouku. U lišáka zprohýbaného jsou patrné ostny, zatímco krásnopórku žemličku prozradí drobné okrouhlé póry.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.