Len rakouský (Linum austriacum)

Len rakouský - Foto č. 8370


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyRumištní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Lnovité

České středohoří, vrch Srdov
10.Květen 2008


Len rakouský:

Vytrvalá, 25-60 cm vysoká lysá bylina z čeledi lnovitých (Linaceae) s dřevnatějícím kořenem, z jehož rozvětvené hlavy vyrůstají početné, na bázi vystoupavé šikmo rozestálé stonky s čárkovitými listy, jak květonosné, tak i kratší sterilní. Květy v bohatých nepravidelných vidlanech jsou modré, vzácně i bílé; plod je tobolka. Kvete od května do července, ojediněle dokvétá až do podzimu. Roste na slunných suchých stráních, skalních stepích a písčinách, častý je i na synantropních stanovištích, jako jsou železniční náspy nebo opuštěné lomy. Původní je u nás jen na jižní Moravě, během zhruba poslední stovky let se však rozšířil i na střední Moravu a do středních a severozápadních Čech, kde má místy jeho výskyt až invazívní charakter, na příhodných stanovištích se stává dominantním druhem a dokáže obarvit celé stráně na modro. Chcete-li se kochat jeho krásou, je zapotřebí se na něj vypravit již ráno – v poledne začínají jeho květy vadnout a během odpoledne opadávají.


Len rakouský - Fotografie (4):
(Linum austriacum)
Foto č. 8374
(Linum austriacum)
Foto č. 8373
(Linum austriacum)
Foto č. 8372
(Linum austriacum)
Foto č. 8371

Len rakouský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.