Lebeda tatarská (Atriplex tatarica)

Lebeda tatarská - Foto č. 6594


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyRumištní rostlinySlanomilné rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Merlíkovité

Podbořany
17.Září 2007


Lebeda tatarská:

Jednoletá bylina z čeledi merlíkovitých (Chenopodiaceae) vysoká 20-60(-100) cm; lodyha přímá nebo poléhavá, zpravidla bohatě větvená, často červeně naběhlá; listy pomoučené, krátce řapíkaté, čepel úzce trojúhelníkovitá, nepravidelně laločnatě zubatá; květenství koncové, hustě klasovitě nahloučené, bezlisté nebo jen na bázi prolistěné, oproti jiným lebedám nápadně úzké a dlouhé, často i přes 10 cm; samičí květy s krovkami (u lebed jeden z nejdůležitějších určovacích znaků!) vejčitě kosníkovitými, v nejširším místě zpravidla s 1-2 zuby a na ploše s několika hrbolkovitými výrůstky, které jsou mnohdy vyvinuty jen na jedné straně nebo úplně chybí. Kvete od července do října. Roste na ruderálních plochách, v okolí hnojišť a silážních jam, podle silnic, při březích návesních rybníčků, na nádražích a v areálech průmyslových závodů, na půdách bohatých dusíkem a často mírně zasolených; u nás nepůvodní, trvale zdomácnělá, v poslední době ustupuje; v Čechách se vyskytuje vzácně, pouze v nejteplejší severozápadní části, nejčastěji na Žatecku, na Moravě je v teplé jižní části s výjimkou Bílých Karpat dosud hojná.


Lebeda tatarská - Fotografie (3):
(Atriplex tatarica)
Foto č. 6597
(Atriplex tatarica)
Foto č. 6596
(Atriplex tatarica)
Foto č. 6595

Lebeda tatarská - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.