Ladoňka vídeňská (Scilla vindobonenesis)

Ladoňka vídeňská - Foto č. 7780


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyJedovaté rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Hyacintovité

Písty (okres Litoměřice)
15.Březen 2008


Ladoňka vídeňská:

Vytrvalá cibulnatá bylina z čeledi hyacintovitých (Hyacinthaceae) vysoká 5-20 cm se dvěma přízemními kápovitě zakončenými listy a jednou květonosnou lodyhou, která je na rozdíl od ostatních našich ladoněk obvykle celá načervenalá; květenství je jednostranný hrozen zaujímající nejméně 1/3, u vícekvětých exemplářů až 2/3 délky lodyhy, dolní květní stopky prodloužené; okvětní plátky jsou na líci sytě fialově modré, na bázi s bílou skvrnkou, na rubu světlejší, nazelenalé, mladá poupata až bělavá; plod je tobolka. Kvete v březnu a dubnu. Roste v teplejších a sušších lužních lesích, vlhkých dubohabřinách a nivách potoků; je nejhojnější z našich ladoněk, vyskytuje se roztroušeně hlavně v severních a středních Čechách (dolní Poohří, Polabí, České Středohoří) a na jižní Moravě (Pomoraví, Podyjí). Byla nedávno vyčleněna jako samostatný druh z komplexu ladoňky dvoulisté (Scilla bifolia L.); ladoňka dvoulistá v užším pojetí k nám nezasahuje. Lze ji použít jako léčivku např. při bronchitidě, srdečních potížích, má i diuretické účinky, její použití v lidové medicíně se však pro jeji jedovatost nedoporučuje. Zvláště chráněný druh – silně ohrožený.


Ladoňka vídeňská - Fotografie (10):
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7790
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7789
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7788
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7787
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7786
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7785
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7784
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7783
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7782
(Scilla vindobonenesis)
Foto č. 7781

Ladoňka vídeňská - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.