Kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos)

Kyčelnice devítilistá - Foto č. 11431


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyLéčivé rostlinyBylinyLesní rostliny


čeleď: Brukvovité

Doupovské hory, vrch Bučina u Kyselky
16.Duben 2009


Kyčelnice devítilistá:

Vytrvalá lysá bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) vysoká 20-30 cm; z konce plazivého oddenku vyrůstá přímá nevětvená lodyha zakončená jednoduchým hroznem květů; navzdory názvu nese pouze 3 (vzácně 4) listy sblížené do zdánlivého přeslenu; listy jsou trojčetné s lístky vejčitě kopinatými, na okraji pilovitými – správný název by tedy měl znít kyčelnice trojčetně trojlistá, uznejte však sami, že devítilistá zní lépe; hrozen je za květu nící, za plodu vzpřímený, chudokvětý, obvykle jen s 5-9 květy (kousavá poznámka: v Květeně ČR je chybně uveden počet květů pouze 3-4, kterýžto údaj byl nekriticky přebrán některými autory obdobně zaměřených webů, i když se mohou na svých vlastních – ostatně velmi zdařilých – fotografiích přesvědčit o opaku); květy jsou čtyřčetné, všechny jejich části světle okrově žluté; plody jsou šešule. Kvete v dubnu a květnu, ještě před plným olistěním stromů, pod kterými roste. Nejčastěji se s ní setkáme v horských a podhorských květnatých bučinách a jedlobučinách, s oblibou na vápenci, vzácně i na mírně kyselém podloží; u nás hlavně na Křivoklátsku, v Brdech, Krkonoších, Hrubém Jeseníku a Beskydech, jinde řidčeji nebo chybí. Obvykle je doprovázena o něco později kvetoucí příbuznou kyčelnicí cibulkonosnou. V Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je řazena mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost (C4), zákonem zvláště chráněná však není. Je to slabá léčivka s účinky proti kašli, bolení zubů a průjmu.


Kyčelnice devítilistá - Fotografie (8):
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11439
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11438
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11437
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11436
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11435
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11434
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11433
(Dentaria enneaphyllos)
Foto č. 11432

Kyčelnice devítilistá - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.