Kuklík potoční (Geum rivale)

Kuklík potoční - Foto č. 8598


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Léčivé rostlinyBylinyBahenní rostlinyHorské rostlinyLuční rostliny


čeleď: Růžovité

Stráž nad Ohří
25.Květen 2008


Kuklík potoční:

Vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae) vysoká 15-70 cm; lodyha přímá, jen v horní části chudě větvená, červeně naběhlá, hustě odstále chlupatá a žláznatá; přízemní a dolní lodyžní listy řapíkaté. přetrhovaně lyrovitě lichozpeřené s velkým koncovým úkrojkem, směrem vzhůru po lodyze se výrazně zjednodušují a přisedají; květy nící (tj. na ohnuté stopce dolů visící), zvonkovitě polorozevřené, kališní lístky hnědočervené a hustě chlupaté a žláznaté, korunní lístky načervenale okrové, tmavěji žilkované, jen o málo delší než kališní cípy; po odkvětu se stopka napřimuje, plody jsou nažky s chlupatými zobánky tvořící rozčepýřené souplodí připomínající plodný koniklec. Kvete od května (někdy již od konce dubna) do června, v nejvyšších polohách až do července. Je to typická rostlina horských a podhorských niv, břehů potoků a pramenišť, v nižších polohách roste jen na vhodných biotopech, jako jsou rašeliniště a slatiniště; u nás je na horách hojný, směrem dolů ubývá nejen kvůli přirozenému snižování četnosti vhodných lokalit, ale i vinou jejich přeměny na zemědělskou půdu, v nejteplejších a nejsušších oblastech neroste. Je to léčivka s řadou účinků – proti horečce, krvácení, srdeční slabosti, žaludečním potížím, má účinky potopudné, svíravé, antibakteriální, působí i proti únavě a úzkosti, zevně lze použít proti zánětu spojivek; pro jeho výrazné aroma je možno ho použít i jako koření.


Kuklík potoční - Fotografie (3):
(Geum rivale)
Foto č. 8601
(Geum rivale)
Foto č. 8600
(Geum rivale)
Foto č. 8599

Kuklík potoční - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.