Křivatec žlutý (Gagea lutea)

Křivatec žlutý - Foto č. 7799


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLesní rostlinyLuční rostliny


čeleď: Liliovité

Písty (okres Litoměřice)
15.Březen 2008


Křivatec žlutý:

Vytrvalá cibulnatá bylina z čeledi liliovitých (Liliaceae) vysoká 10-25 cm, nejstatnější z našich křivatců. Z jediné cibule vyrůstá jeden přízemní list široký 7-15 mm, obvykle trojžilný a vždy kápovitě zakončený – již tento list stačí k bezpečnému určení, neboť ostatní naše křivatce mají listy užší než 10 mm, jednožilné a bez kápovité špičky. Listy mladých nekvetoucích rostlin vyrůstající z vedlejších cibulek jsou užší a vyrůstají řídce okolo hlavní rostliny, netvoří na rozdíl od některých jiných křivatců hustý, drnu trávy podobný trs. Lodyha je rovněž jedna, obvykle jen se dvěma téměř vstřícnými listeny, které nepřevyšují květenství, v jejichž paždí vyrůstá chudý, obvykle 3-5, vzácně až 10tikvětý koncový okolík s lysými květními stopkami; okvětní plátky jsou z vnitřní strany sytě žluté, z vnější nazelenalé, tupě zakončené; plod je tobolka. Kvete v březnu a dubnu, někdy dokvétá až do května. Křivatec žlutý je nejvlhkomilnější, přesněji řečeno jediný opravdu vlhkomilný zástupce našich křivatců, mezi nimiž převažují druhy suchých až stepních či skalních stanovišť, jako např. křivatec český; roste hojně v lužních lesích, vlhkých křovinách, sadech a parcích, může se vyskytnout i na loukách v aluviích větších řek, upřednostňuje ale polostín; u nás se vyskytuje hojně v nižších, řidčeji ve středních polohách celého státu, v horách jen velmi vzácně.


Křivatec žlutý - Fotografie (6):
(Gagea lutea)
Foto č. 10426
(Gagea lutea)
Foto č. 7804
(Gagea lutea)
Foto č. 7803
(Gagea lutea)
Foto č. 7802
(Gagea lutea)
Foto č. 7801
(Gagea lutea)
Foto č. 7800

Křivatec žlutý - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.