Křivatec rolní (Gagea villosa)

Křivatec rolní - Foto č. 7817


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyRumištní rostlinyZavlečené rostliny


čeleď: Liliovité

Kadaň
22.Březen 1998


Křivatec rolní:

Vytrvalá cibulnatá bylina z čeledi liliovitých (Liliaceae) vysoká 5-20 cm, se dvěma nestejně velkými cibulemi ve společném obalu. Přízemní listy dva, ploché, úzké, jednožilné. Listy mladých nekvetoucích rostlin vyrůstající z vedlejších cibulek jsou ještě užší, nitkovité, poněkud tučné, těsně nad zemí červenofialově naběhlé, a vyrůstají hustě okolo hlavní rostliny, která je tak obklopena jakoby jemným trávníčkem; na zastíněných místech může tento porost vytvářet plošky až několik čtverečních decimetrů velké, ve kterých se kvetoucí jedinci nemusí vůbec vyskytnout. Lodyha je jedna, načervenalá, s větším počtem širokých listenů, v jejichž paždí vyrůstá z našich křivatců nejbohatší, někdy až 15tikvětý koncový okolík s hustě chlupatými květními stopkami (tento znak v podstatě stačí k bezpečnému určení, chlupaté stopky má u nás už jen křivatec český, který je ale jen 1-3květý); okvětní plátky jsou z vnitřní strany citronově žluté, z vnější nazelenalé a chlupaté, špičatě zakončené; plod je tobolka. Kvete v březnu a dubnu, někdy dokvétá až do května (v literatuře bývá často jako doba květu uváděn pouze květen – nevěřte tomu!). Roste na lokalitách ovlivněných člověkem, dříve jako polní plevel, nyní silně ustupuje a setkáme se s ním spíše v sušších trávnících s narušeným drnem, na mezích nebo ve světlých lesích, zejména akátinách; pochází z jižní Evropy, ale již dávno u nás zdomácněl, v současnosti se vyskytuje velmi roztroušeně v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí státu. Přestože je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR zařazen mezi druhy silně ohrožené, není zvláště chráněn.


Křivatec rolní - Fotografie (4):
(Gagea villosa)
Foto č. 7821
(Gagea villosa)
Foto č. 7820
(Gagea villosa)
Foto č. 7819
(Gagea villosa)
Foto č. 7818

Křivatec rolní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.