« předchozí | další »

křehutka vodomilná (Psathyrella piluliformis)

křehutka vodomilná - Foto č. 13607


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Jedlé houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby


Mělnická Vrutice, CZ
5.Listopad 2009


křehutka vodomilná:

Křehutka vodomilná patří k hojným houbám rostoucím většinou trsnatě na trouchnivějícím dřevě, hlavně na pařezech listnáčů, především buků. Vyrůstá zhruba od srpna do listopadu.
Stručný popis: Klobouk 20 - 60 mm, zprvu polokulovitý, poté zvoncovitý až nízce klenutý, na okraji se zbytky vela, za vlhka tmavě kaštanově hnědý až okrově hnědý, při vysychání světlejší, okrově nažloutlý či nahnědlý. Lupeny úzce připojené, zprvu bělavé, později světle okrové až hnědé, s bělavě vločkatým ostřím. Třeň válcovitý, jemně ojíněný, v mládí se zbytky vela, bělavý, na bázi nahnědlý. Dužina bělavá bez výrazné vůně i chuti.
Možnost záměny: Za jiné křehutky, především za křehutku čokoládovou (Psathyrella spadicea), která se liší mikroskopicky a částečně i jiným zbarvením klobouků, což je patrné především při zasychání. Klobouky starších plodnic bývají na středu tmavší.
Využití: Jedlá.


  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.