krasočíška žlutá (Caloscypha fulgens)

krasočíška žlutá - Foto č. 11406


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Nejedlé houbyVzácné nebo chráněné houby


Vsetínsko
2.Duben 2009

Možnost záměny za jinou houbu


krasočíška žlutá:

Krasočíška žlutá představuje překrásnou a nezaměnitelnou houbu objevující se vzácně na hlinité půdě v listnatých i jehličnatých lesích, především pod osikami, břízami a jedlemi. Vyrůstá většinou ve skupinách a setkat se s ní můžeme zhruba od března do počátku června.

Popis: Plodničky bývají obvykle 10 - 40 mm velké, zpočátku jsou téměř kulovité, později nepravidelně pohárkovité nebo miskovité a zpravidla bez přítomnosti třeně. Rouško je v mládí hladké a žluté, zatímco v dospělosti bývá jemně vrásčité a spíše oranžové. Vnější strana je vločkatá, žlutooranžová a většinou víceméně zrnitě modrozelená nebo olivová. Na otlačených místech bývají plodnice často modrozeleně skvrnité.

Využití: Krasočíška žlutá patří k nejedlým houbám, které bychom měli vzhledem k jejich ojedinělému výskytu chránit.krasočíška žlutá - Fotografie (7):
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 19011
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 11530
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 11507
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 11483
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 11418
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 11407
(Caloscypha fulgens)
Foto č. 11352


krasočíška žlutá - Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, nepříliš chutné houbyVzácné nebo chráněné houbyLéčivé a zdravotně prospěšné houby

mísenka oranžová (Aleuria aurantia):

Liší se od sebe jinak zbarvenou vnější stranou plodnic a jinou dobou růstu. Krasočíška žlutá vyrůstá na jaře a na vnější straně je zrnitě modrozelená, zatímco mísenka oranžová bývá jemně bělavě vločkatá a setkáme se s ní především na podzim.

  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
Houbařské přednášky:
Houbařské přednášky

  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.