Kozinec dánský (Astragalus danicus)

Kozinec dánský - Foto č. 8609


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyLuční rostlinyStepní rostliny


čeleď: Bobovité

Kadaň, Čachovický vrch
25.Květen 2008


Kozinec dánský:

Vytrvalá chlupatá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) vysoká 5-20(-30) cm – nejmenší z našich kozinců: na společné fotografii si ho můžete porovnat se sice nižším, ale mnohem robustnějším kozincem bezlodyžným; lodyha tenká, vystoupavá, často již od báze větvená; listy pouze lodyžní, lichozpeřené, obvykle s 8-11 páry úzce vejčitých lístků; květy v dlouze stopkatých hustých kulovitých nebo vejčitých hroznech, které se (na rozdíl od velmi podobného kozince vičencovitého) ani za plodu neprodlužují, kalich trubkovitý, tmavě chlupatý, s výrazně tmavými špičatými cípy, koruna modro- až červenofialová, pavéza nad křídly a člunkem se světlou skvrnou, vzácně květy celé bílé; plody jsou nafouklé chlupaté elipsoidní lusky. Kvete v květnu a červnu. Roste v polosuchých až suchých travinných porostech, na pastvinách, kamenitých stráních, v lemech a na světlinách teplomilných doubrav a písčitých borů; u nás roztroušeně v teplých oblastech státu, nejčastěji v ve středních a severozápadních Čechách a na jižní a jihovýchodní Moravě. Zvláště chráněný druh – ohrožený; rovněž v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR je zařazen mezi druhy ohrožené (C3).


Kozinec dánský - Fotografie (3):
(Astragalus danicus)
Foto č. 8612
(Astragalus danicus)
Foto č. 8611
(Astragalus danicus)
Foto č. 8610

Kozinec dánský - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.