Kozinec bezlodyžný (Astragalus exscapus)

Kozinec bezlodyžný - Foto č. 3682


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
Chráněné rostlinyBylinyLesní rostlinyStepní rostliny


čeleď: Bobovité

České středohoří, Kamenná slunce u Hnojnic
28.Duben 2007


Kozinec bezlodyžný:

Vytrvalá bylina z čeledi bobovitých (Fabaceae) se stonkem dlouhým jen několik málo centimetrů a hustou přízemní růžicí dlouhých, nápadně chlupatých lichozpeřených listů s 12-15 páry lístků. Také stopky hlávkovitých květenství jsou velmi krátké, takže květy vyrůstají těsně nad zemí; ve vysoké trávě se však dokážou prodloužit téměř až na 1 decimetr. Světle žluté květy vykvétají v květnu a v červnu a často ještě znovu v září. Roste na stepních lokalitách nížin a pahorkatin na zásaditém podkladu, jako je čedič, vápenec, spraš nebo písky bohaté na karbonáty; u nás jen v severozápadních Čechách a na jihovýchodní Moravě. Jeho zvláštností je mohutný, přes metr dlouhý kůlový kořen, jímž dokáže získávat vodu z hlubších vrstev půdy, takže v období sucha jeho sytě zelené listové růžice nápadně kontrastují se žlutým zbarvením okolní usychající vegetace; každý pokus o přesazení je ovšem předem odsouzen k nezdaru. Zvláště chráněný druh – silně ohrožený.


Kozinec bezlodyžný - Fotografie (4):
(Astragalus exscapus)
Foto č. 3686
(Astragalus exscapus)
Foto č. 3685
(Astragalus exscapus)
Foto č. 3684
(Astragalus exscapus)
Foto č. 3683

Kozinec bezlodyžný - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.