Kozí brada východní (Tragopogon orientalis)

Kozí brada východní - Foto č. 5977


PublikaceFotografie není online – Objednat e-mailem
BylinyLuční rostlinyRumištní rostliny


čeleď: Hvězdnicovité

Kadaň
23.Červenec 2007


Kozí brada východní:

Dvouletá až krátce vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), vysoká 20-110 cm. Lodyha přímá, chudě vrcholičnatě větvená, pod úbory neztloustlá; listy dlouhé, trávovité; úbory koncové, 4,5-7 cm v průměru (tedy největší z našich kozích brad); květy pouze jazykovité, zlatožluté až oranžově žluté (tedy nejtmavší z našich kozích brad), okrajové paprskující květy delší než zákrovní listeny. Trubička ze srostlých prašníků, kterou prochází čnělka, je žlutá, podélně hnědofialově pruhovaná, podle čehož lze tento druh spolehlivě odlišit od všech ostatních našich zástupců rodu. Plody jsou nažky s chmýrem na dlouhém zbánku, tvarově podobné plodům pampelišky, ale výrazně větší. Kvete od května do srpna. Roste na loukách, okrajích komunikací, na rumištích, nádražích, nebo i v lesních lemech; vyžaduje slunečná stanoviště, půdy mírně vlhké až vysýchavé, hlinité až štěrkovité. U nás je častá v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí, v horských oblastech častěji jen na severní Moravě; směrem na západ se četnost jejích lokalit snižuje, na většině území západních a jihozápadních Čech je vzácná nebo úplně chybí.


Kozí brada východní - Fotografie (4):
(Tragopogon orientalis)
Foto č. 5981
(Tragopogon orientalis)
Foto č. 5980
(Tragopogon orientalis)
Foto č. 5979
(Tragopogon orientalis)
Foto č. 5978

Kozí brada východní - Info na Wikipedie  • Fotografie pro publikování

    Stáhněte si fotografie pro posouzení kvalitya vhodnosti k předpokládanému použití. Online fotografie jsou k dispozici pro tisk do velikosti cca A4/300dpi. Větší velikost Vám zašleme na vyžádání.

  • Fotografie pro osobní potřebu

    Fotografie, které jsou označené jako online, můžete použít k soukromým (neveřejným) účelům. Sami stanovte cenu, jakou jste ochotni zaplatit. Peníze zašlete na účet č. 1059450/0300 nebo zaplaťte kartou. Děkuji. Jiří Bohdal
Objednat e-mailem
Ceník | Kontakt
  Pro prohlížení fotografií doporučujeme celoobrazovkové zobrazení - klávesa F11.